Altamira koopamaalingud hispaanias

Altamira koobast peetakse maailmas parimaks noorema paleoliitikumi kunsti näiteks. Koobas on umbes 300 meeterit pikk ja koosneb erinevatest käikudest ja kambritest. Inimese tegevusala oli piiratud koopasuuni, kuigi koopamaale leidus kõikjalt koopast.
Altamira koobas Cantabrias Põhja-Ibeerias oli loodud 35,600 -13,500 eKr kromanjoonlaste poolt. Altamira maalid kuuluvad nooremasse paleoliitikumi.
Altamira koopa avastas 1868. aastal harrastusgeoloogi ja -arheoloogi Marcelino Sanz de Sautuola rentnik Modesto Cubillas. Sanz de Sautuola läks seda vaatama 1875. aastal ning kogus sealt arheoloogilist materjali. 1879. aastal leidis koopasse kaasavõetud tütar María Justina koopamaalid.
Koopa lakke on korratult maalitud jääaegseid loomi - piisoneid, hobuseid ja emahirvi. Piisoneid on kujutatud söövatena, jooksvatena, lamavatena ja haavatutena. Loomafiguure on umbes 20.
Koopa laekuju on oskuslikult ära kasutatud. Kasutati hematiiti, nõgi ja värvimulda. Maalid on säilinud tänu jahedale ja niiskele koopakliimale. Säilimisele on kaasa aidanud koopasuu noorema paleoliitikumi lõpus kokku varisemine.
Altamira koobas kuulub alates 1985. aastast UNESCO kultuuripärandi nimekirja.
Valisin selle teose, sest see oli esimene, mis ette juhtus - info leid oli garanteeritud.
http://www.reisiguru.ee/lugu/276
http://elu24.postimees.ee/274118/hispaania-kuulus-altamira-koobas-avatakse-kulastajatele
http://www.quickiwiki.com/en/Spain
http://en.wikipedia.org/wiki/Cave_of_Altamira
https://www.youtube.com/watch?v=qyIfPbn0RDs
http://en.museodealtamira.mcu.es/Prehistoria_y_Arte/la_cueva.html
http://www.visual-arts-cork.com/prehistoric/altamira-cave-paintings.htm
Woodhenge

Woodhenge on neoliitikumi kromlehh Inglismaal. See jääb Stonehenge'st 3.2 km kagusele. See identifitseeriti 1925. a Alexander Keilleri uuringu käigus. Kaevamise tulemusena leiti tühjad taskud, kus olevat seisnud suured puidust sambad. Vaateväli koosneb kuuest ühise keskmega, kuid erinevate raadiustega sambaauguringidest. Sügavaimad postiaugud on kuni 2 m sügavad - sambad võisid olla kuni 7,5 m pikad ning kaalusid tonne. Tänapäeval on postiaugud täidetud uute sammastega, andmaks hea ülevaate. Ülesehitus on Stonehengiga ja bluestonesiga sarnane. Woodhenge oli ikka veel kasutusel umbes 1800 eKr.
Valisin selle kunstiteose, sest see tundus olevat võimsam ning sellele pole nii palju tähelepanu pööratud, kui Stonehenge'ile.
http://cahokiamounds.org/explore/cahokia-mounds/woodhenge
http://www.history.com/topics/british-history/stonehenge/videos/ancient-pagans-build-woodhenge
http://www.history.com/topics/british-history/stonehenge/videos/ancient-pagans-build-woodhenge
http://en.wikipedia.org/wiki/Woodhenge
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1337890/Woodhenge-Is-greatest-discoveries-archaeology--simple-farmers-fence.html
https://www.english-heritage.org.uk/daysout/properties/woodhenge/history-and-research/
Lõvi-inimene
Lõvi peaga kujuke on vanim siiani leitud kujutava kunsti teos, vanuseks 40000 a. Selle tükid leiti 1939 Stadeli koopast Hohlensteini mäes Švaabimaa Alpidest, Saksamaal. Kuju ok 29,6 cm kõrge, tehtud mammutiluust. Algul arvati, et kujuke on meessoost, kuid sellel pole mingisugust teaduslikku tõestust. Arvatakse, et lõvi-inimesel oli oluline roll, sest hiljem on leitud ka väiksemaid kujukesi ning ka koopamaalidelt on leitud sarnaseid olendeid.
Originaal asub Ulmeri muuseumis Ulmis Saksamaal, kuid paljudel teistel muuseumidel on koopiad.
Valisin selle kunstiteose, sest see oli minu arust ilus.
http://en.wikipedia.org/wiki/Lion_man_of_the_Hohlenstein_Stadel
http://www.theartnewspaper.com/articles/Ice-Age-Lion-Man-is-worlds-earliest-figurative-sculpture/28595
http://www.visual-arts-cork.com/prehistoric/lion-man-hohlenstein-stadel.htm
https://www.youtube.com/watch?v=61uBUWUiFAs
http://donsmaps.com/lionlady.html
Johanna Aunpuu
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar